1 Ağustos 2017 Salı

HDP'nin İstanbul Yoğurtçu Parka Taşıdıkları" Adalet ve Vicdan Nöbetinin İlk Günü : Nöbete Gelenler Polisçe Engellendi..!

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Diyarbakır Ekin Ceren Parkı'nda başlattığı, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni 1 Ağustosta İstanbul devraldı. Birbirinden farklı duygular ile sabah evlerinden ayrılan binlerce yurttaş, Kadıköy'de bulunan Yoğurtçu Parkı'nın yolunu tuttu. Nöbete katılmak için geldikleri parkın bariyer ile çevrili olduğunu gören yurttaşların, bu durum karşısında şaşırmamaları dikkat çekti.
"Burada adalet için nöbet tutmaya geldiniz, fakat bariyerler ile karşılaştınız. Bu sizi neden şaşırtmadı" diye sorduğumuz bir yurttaş, "Bu bariyerlerin kurulmasını hükümet emrediyor. Çünkü yaptığı adaletsizlikleri bu bariyerlerin arkasında saklamaya çalışıyor" cevabı verdi.
HALK NÖBETE KATILMAKTA ISRARLI
7'den 70'e her kesimden insan, yaşadığı adaletsizleri bir nebzede olsa haykırmak ve kendisi gibi adaletsizliğe uğrayanlar ile yan yana olmak için geldiği Yoğurtçu Parkı'na alınmadı. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve 12 milletvekilinin içeri alınmasının ardından, parkın içinden ve dışından yükselen "adalet" haykırışları gökyüzünde birbiriyle buluştu. Arada bariyer olsa da taleplerin ve dertlerin aynı olduğu parkın etrafında yurttaşlar gün boyu bekledi. Bir yurttaşın elindeki, "Durmayalım dur diyelim" dövizini polis barikatına asarak, "Adalet direniş ile gelir. Onun için buradayım ve burada olmaya devam edeceğim" demesi yurttaşların nöbete katılmadaki ısrarını özetler gibi.
‘GERÇEK ADALET İSTEYENLER ENGELLENİYOR’
İçeri alınmadıkları için gün boyu polis bariyerleri önünde nöbete destek veren yurttaşların aralarında konuştukları temel konu ise yaşadıkları adaletsizlikler ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) milletvekilleri Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasından sonra başlattığı Adalet Yürüyüşü oldu. CHP'nin Ankara'dan başlattığı, İstanbul Maltepe'de sonlandırdığı "Adalet Yürüyüşü’ne devletin her türlü kolaylık sağladığını ifade eden yurttaşlar, Meclis’te üçüncü parti olan HDP'nin düzenlediği nöbetin devlet tarafından engellenmesine "Gerçekten adalet isteyenler, işte böyle engelleniyor" sözleri ile dile getirdi.
'VEKİLLERİ GÖRMEK İSTEYEN HALK'
Parkın içine halkın alınmamasını tepki gösteren birçok yurttaş ise gün boyunca park etrafında dolaşarak, barikatların ardından nöbettekileri selamladı. İki kadının polis barikatlarının ardından "Vekilleri görmek isteyen halk diye yazın” demesi dikkat çekti.
GÜNEŞİN ALTINDA NÖBET
Parkın dışında bunlar yaşanırken, parkın içine ilk olarak giren vekiller farklı bir durum ile karşılaştı. Önceki gün, parkta nöbet tutacakları yerin polisler tarafından değiştiğini ve üç kuru ağaç altının belirlendiğini gören vekiller, gülerek, "Güneşin altında da nöbet tutarız" dedi. Diyarbakır’da Ekin Ceren Parkı’nın polis bariyerleriyle çevrelenmesi sonucu 45 derece sıcakta HDP’lilere beton alan bırakıldığı gibi, İstanbul’da da polis barikatlarıyla çevrelenen ve yüzlerce ağacın bulunduğu parkın eylem alanı için ayrılan bölümünde de yalnızca 3 kuru ağaç var.
HDP parti sözcüsü Osman Baydemir Diyarbakır'daki durumu “HDP’ye Kerbela’yı dayatıyorlar” sözleriyle eleştirirken, İstanbul’daki grup toplantısında da HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “Polis barikatlarıyla çeperlenmiş bu parkta en kuru yerdeyiz, bir kuru ağaç var ve bizi bunun altında tutamaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.
Yaptıkları grup toplantısı sonrası nöbete geçen vekiller, bir yandan parkın dışındaki yurttaşların "adalet" haykırışlarına cevap olmaya çalışırken, ziyaret için gelenlerin adalet taleplerini dinledi. Akşama kadar süren tartışmalarda nöbettekiler yer yer, söyledikleri direniş şarkıları ile adalet taleplerindeki kararlılığı dile getirdi.
HDP NÖBETİNE DESTEK İÇİN YÜRÜDÜLER, CHP NÖBETTEKİLERİ ZİYARET ETTİ
HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek için yüzlerce kişi, Yoğurtçu Parkı'na yürüdü. CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ise nöbettekileri ziyaret etti.
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda başlatmış olduğu, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek olmak için yüzlerce yurttaş, Kalkedon Meydanı'ndan parka yürümek istedi. Meydan’da bir araya gelen yurttaşlar, "HDP halktır halk burada", "Direne direne kazanacağız" ve "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" sloganları eşliğinde Kadıköy sokaklarında yaklaşık bir saat yürüdü. Ardından HDP'li vekillerin bulunduğu yere doğru yürüyüşe geçti. Sokak aralarında yapılan yürüyüşe çevredeki yurttaşlar da alkış ve zılgıtlar ile destek verdi.
‘BUNLAR BİZİ YILDIRAMAYACAK’
Yoğurtçu Parkı’na çıkan tüm ara sokaklar polis bariyerleriyle kapatılmasından dolayı parka gelen yurttaşların önü yüzlerce polis tarafından kesildi. HDP'liler ile polis arasında yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından polis barikatının önüne gelen HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, kitleye seslendi. Nöbetin polis ablukasında devam ettiğini belirten Toğrul, "İki yıldan bu yana maalesef milletvekillerimiz, eş genel başkanlarımız, belediye eş başkanlarımız rehin alındı. Biz adaletsizliğe, hukuksuzluğa karşı bu parkta mücadeleyi yükselteceğiz. Bugün buraya geldiniz ve gördüğünüz gibi üç bariyerden oluşan bir durumla karşı karşıyayız. Ama bunlar bizi yıldırmayacak" dedi.
'ÖZGÜRLEŞENE KADAR...'
Kitlenin desteğinden dolayı teşekkür eden Toğrul, "AKP'nin çamur medyası her ne kadar söylerse söylesin, HDP kitlesinin HDP'ye sahip çıktığını biz bir kez daha bu vesileyle görüyoruz. Tüm farklılıklarımıza özgürce bir yaşamı sağlayana kadar mücadelemiz devam edecektir. Eş genel başkanlarımızın içerde yürüttüğü mücadeleyi biz bu alanlara taşıyacağız” diye konuştu.
Toğrul'un konuşmasının ardından kitle sloganlar eşliğinde parktan ayrılırken, polis ablukası ise devam ediyor.
CHP'DEN NÖBETTİKİLERE ZİYARET
Öte yandan, akşam saatlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, nöbettekileri ziyaret etti. HDP’li vekillerle sohbet eden Narin, daha sonra parktan ayrıldı. Narin, nöbete ziyaretlerinin süreceğini aktardı.
YOĞURTÇU’DA SES ÇIKARMA EYLEMİ
HDP'nin Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde, "Vicdanın Sesi" eylemi yapıldı. Nöbettekiler, ellerindeki çatallar ile polis bariyerlerine vurarak ses çıkarırken, birçok ilçede de yurttaşlar, ışık açma-kapatma eylemi ile nöbete destek oldu.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Yoğurtçu Parkı'nda başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde "Vicdan'ın Sesi" eylemi gerçekleştirildi. Nöbettekiler, ellerindeki çatallar ile polis bariyerlerine vurarak alkış ve zılgıtlar eşliğinde ses çıkarırken, İstanbul'un birçok ilçesinde ise yurttaşlar, ışık açma-kapatma eylemi ile nöbete destek oldu.
HDP Parti Meclis (PM) üyesi İlknur Birol’un sık sık, "Sur için, Gever için, Kürdistan için, Soma için, iş cinayetlerindeki işçiler için, Nuriye ve Semih için" diye sloganları atarak ses çıkarma eylemi yapması dikkat çekti.
Ses çıkartma eyleminin ardından halaylar çekildi. Nöbet, sohbetlerle devam ediyor.