1 Ağustos 2017 Salı

Ürdün’de tecavüzcüleri koruyan yasa değişiyor..!

Ürdün’de ceza kanununda yapılması öngörülen değişiklikleri oylayan Temsilciler Meclisi, tecavüz ettikleri kişilerle evlenmeleri durumunda erkeklerin ceza almamasını sağlayan 308’inci maddenin kaldırılmasını kabul etti. Ürdün resmi haber ajansı Petra, ceza kanunun ilgili maddesinde değişikliğe gidilmesinin oy çokluğuyla onaylandığını bildirdi.
YASA GEÇEN HAFTA TUNUS’TA DA KABUL EDİLMİŞTİ
Değişiklik, ülkede yasama ve yürütme alanında belirleyici olan Kraliyet’e bağlı bir komisyon tarafından şubat ayında önerilmişti. Aynı değişiklik Nisan ayında da hükümet tarafından kabul edilmişti. Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen değişikliğin, parlamentonun üst kanadı olan Senato ve Ürdün Kralı 2’nci Abdullah tarafından da onaylanması gerekiyor. Ürdün’de Senato üyeleri Kral tarafından atanıyor.
Ürdün’de ceza kanununda yapılan değişikliğin aynısı, geçen hafta Tunus Parlamentosu tarafından da kabul edildi. Fas ve Mısır da yasalarında benzer değişiklikler yapmıştı.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) aralarında Cezayir, Irak, Kuveyt, Libya ve Suriye’nin olduğu birçok Arap ülkesinde ise mağdurlarla evlenmeleri durumunda tecavüzcülerin ceza almamasını sağlayan maddeler yer almaya devam ettiğine dikkat çekiyor. Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise tecavüz kurbanlarının, “evlilik dışı cinsel ilişkiye girdikleri” gerekçesiyle tutuklandığı vakalar olduğu belirtiliyor.
Semih Özakça :AİHM kararı etkilenerek olumsuz sonuç çıkarılmak isteniyor Semih Özakça :AİHM kararı etkilenerek olumsuz sonuç çıkarılmak isteniyor
TÜRKİYE’DE CİNSEL İSTİSMAR YASASI TARTIŞMALARA YOL AÇMIŞTI
Türkiye’de, Kasım 2016’da AKP’nin, TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdiği “cinsel istismar yasası” büyük tartışmaya yol açmıştı.
Tepkiler üzerine geri çekilen önergede, “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanması geri bırakılırken”, hüküm verilmiş ise infazın ertelenmesine karar veriliyordu. Evliliğin failin kusuruyla bitmesi halinde ise fail