2 Ağustos 2017 Çarşamba

HDK, “Ezidi halkının yanındayız”

HDK’nin Halklar ve İnançlar Komisyonu 3 Ağustos’da Ezidi halkının anavatanı olan Şengal’in, IŞİD tarafından soykırıma maruz kalmasını ve katledilen Ezidiler’i anmak için bir açıklama yayımladı.
Halkların Demokratik Kongresi(HDK), Şengal’in IŞİD tarafından soykırıma maruz bırakılmasına ilişkin ve katledilen Ezidi halkını anmak için yayımladığı açıklamada, 3 yıl önce 3 ağustos 2014’te kadim Ezidi halkının anavatanı olan Şengal’in IŞİD tarafından soykırıma maruz kaldığını hatırlattı.
Binlerce insanın katledildiği, kadın ve çocukların zorla köleleştirildiği, Ezidi halkının tarihine 73’üncü Ferman olarak geçen insanlık tarihinin utanç sayfalarına yazıldığını kaydeden HDK, orta çağ karanlığına mahkûm edilen Ezidiler’in yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kaldıkların söyledi.
“Yara almayan, zarar görmeyen tek insan yok”
Yedi bini aşkın Ezidi’nin katledildiğini anımsatan HDK, bu soykırımdan yara almayan, zarar görmeyen tek bir insanın kalmadığını da belirtti. HDK, Ezidi kadınları, köle pazarlarında bir mal gibi satışa sunulmalarıyla birlikte, sayıları halen tam olarak bilinmeyen bu kadınların, Irak ve Suriye dışında diğer İslam ülkelerine satıldığı anımsattı. HDK, alıkonulan Ezidi çocukların ise bu güruhun sapkın tarikat okullarında eğitilip kendi halkına karşı bir savaş makinesine dönüştürülmelerinin ise yaşanan acıyı katmerleştirdiğini kaydetti.
“Her şeyi öldürebilirsiniz ama güneşi asla öldüremezsiniz”
Bir coğrafya, bir yaşam tarzı, bir kültür, bir inancın yok edilmek istendiğini aktaran HDK, IŞİD tarafından Sünni mezhepçi anlayış dışındaki bütün inanç gruplarının, saldırıların hedefi haline getirildiğini söyledi.
HDK, güneşin halkı olan Ezidi toplumunu tarihten silme çabası içinde olan IŞİD’in şunu unutmamasını istedi: “Bilge bir Ezidi pirin dediği gibi ‘her şeyi öldürebilirsiniz ama güneşi asla öldüremezsiniz’”
Ezidi halkının uluslararası halklar hukuku çerçevesinde özerk bir statünün verilmesini talep eden HDK, soykırıma katılanları, teşvik eden ve destekleyen galizleri nefretle kınarken, Ezidi halkının yanında olduklarını söyledi.